Gesink en Contador spreken zich uit tegen motortjes
Gesink en Contador - foto: Sirotti
woensdag 20 april 2016 om 17:59

Gesink en Contador spreken zich uit tegen motortjes

Robert Gesink en Alberto Contador hebben geen goed woord over voor renners die mogelijk gebruikmaken van mechanische doping. Onze landgenoot sprak zich voor de start van de Waalse Pijl uit bij de collega’s van de NOS, terwijl de Spanjaard zijn verhaal liet optekenen door Belga.

Doodsteek
Afgelopen week laaide de discussie omtrent mechanische doping nog maar weer eens op door een bericht in Franse en Italiaanse media. Tijdens Strade Bianche zouden renners gebruikgemaakt hebben van motortjes, in een koers waar ook Gesink actief was (22ste). “Als het bewezen wordt, is het de doodsteek voor de wielersport”, oordeelt de kopman van LottoNL-Jumbo. “Het is valsspelen van de bovenste plank. Ik heb nog nooit iets gezien of gehoord in de koers. De reportage heeft me wel aan het denken gezet. Het lijkt erop dat ze met hittecamera’s goed hebben kunnen laten zien dat er iets aan de hand was. De UCI zegt wel dat ze fietsen gecontroleerd hebben en niets hebben gevonden, maar mijn fiets is bijvoorbeeld al niet gecontroleerd in Strade Bianche. Dus de UCI heeft hooguit steekproeven gehouden.”

Levenslange schorsing
Ook Contador was duidelijk in deze kwestie. “Mechanische fraude is inderdaad een hot item nu”, beaamt de Tinkoff-renner. “Ik verwacht niet dat men in het profpeloton iemand zal betrappen. Er zijn nu toch verregaande controles? Welke gek gaat het nu in zijn hoofd halen om aan dat verhaal mee te doen? Het is jammer dat de wielersport daar nu weer mee geconfronteerd wordt. Eerst was er de dopingbestrijding. De heisa daaromtrent was wat gaan liggen en nu die affaire rond mechanische fraude. Jammer. Ik vind dan ook dat wie op dergelijke zaken betrapt wordt er simpelweg uit moet. Een levenslange schorsing moet dan de enige uitspraak zijn. Geen pardon.”

RIDE Magazine
33 Reacties
20-04-2016 18:02
UCI roept maar wat en wekt zeker geen vertrouwen.
20-04-2016 18:04
Nuttige info van Gesink, dacht dat de UCI ondertussen elke wedstrijd alle motortjes err.. fietsen, controleerde. (en ja daar vertikte ik me serieus) Die uitspraak van contador zal wel weer stof doen oplaaien hier. Alhoewel ik het er zeker mee eens ben dat met mechanische doping, en medische doping vanaf een bepaald concentratie niveau zonder pardon levenslange verbanningen mogen worden uitgedeeld.
20-04-2016 18:12
De UCI wil niet dat dit uitkomt laat dat duidelijk zijn.
20-04-2016 18:17
"Ik vind dan ook dat wie op dergelijke zaken betrapt wordt er simpelweg uit moet. Een levenslange schorsing moet dan de enige uitspraak zijn. Geen pardon.”

Zou Contador ook hetzelfde standpunt hanteren voor wat betreft doping? Valsspelen is valsspelen. Ik zou niet weten waarom je met EPO/bloeddoping e.d. wel een tweede kans zou verdienen, en met een motortje niet. (mits opzettelijk dopinggebruik bewezen kan worden)
Hetzelfde geldt een beetje voor Gesink, dat een motortje de doodsteek is voor de sport. Hoezo? Ja, het is niet eerlijk, maar of je nou verliest van iemand met EPO of verliest van iemand met een motortje maakt toch weinig verschil? In beide gevallen wint de eerlijke sporter niet.
Overigens: gezien het feit dat ze tegenwoordig niet aan de klimtijden van vroeger komen kan je toch wel concluderen dat er óf geen motortjes worden gebruikt, óf ze minder helpen dan doping? Anders zouden de klimtijden wel verbroken worden...
20-04-2016 18:18
Tja, Robert heeft Idd gelijk dat je de wielersport dan kunt opdoeken. Geen sponsor die dan nog geld steekt in een wielerploeg. Doping en mechanische fraude in een korte tijd. Mits waar is funest voor de sport. Tenzij e-bike fabrikanten hier gebruik van gaan maken en we een ander soort wielrennen krijgen...
20-04-2016 18:23
@Puffin87
Er is wat voor te zeggen. Bij 'reguliere' doping lever je nog altijd zelf de prestaties, en moet je keihard trainen om profijt te hebben van wat je inneemt. Maar met een motortje doen je fitheid en talent er helemaal niet meer toe, je krijgt onvoorwaardelijk gratis watts erbij.
20-04-2016 18:24
Dit is topsport. In topsport wordt er valsgespeeld...overal en in elke sport. Vergeet dat niet!

De vraag is in welke mate en doen de veel winnaars het etc? Is de helft van het peloton al bezig, zijn het het enkelingen? Of doet Froome het de afgelopen jaren al? Of alleen de knecht van Costa?

Zit groot verschil in hoe groot het drama dan wordt.
20-04-2016 18:34
Is dit diezelfde Contador, die in de Tour op verschillende bijzondere momenten van fiets wisselde, waaronder een keer toen een fietsencontrole werd aangekondigd? Nee, het zal wel een andere Contador zijn.
20-04-2016 18:39
een belangrijk verschil is dat je mechanische doping met een 100% zekerheid kunt aantonen. Doping als middel is lastiger aantoonbaar, heeft nog altijd wat onzekerheid. En je hebt moeilijke gevallen, zoals middelen die per 1 januari jaar X ineens niet meer mogen en rnners die een paar maanden later worden betrapt, omdat ze nalatig zijn geweest maar wel onbewust. Dat zijn moeilijkere situaties.

Is wel de vraag of renners weten wat in hun fiets zit... die worden geleverd door de sponsor / ploeg en je zou kunnne stellen dat een renner van niks zou kunnen weten.
20-04-2016 18:49
@Puffin87:

Ben het grotendeels met je eens. Sterker nog: Doping is (vaak) illegaal en dan is het zelfs een strafbaar feit.
Een motortje in je fiets hebben niet. Wat dat betreft klinkt het nogal hypocriet om het 1 zwaarder te willen bestraffen, maar dat heeft denk ik te maken met het feit dat het relatief nieuw is en reguliere doping niet.

Dat fenomeen zie je bij vele andere maatschappelijke zaken. Als tabak vandaag uitgevonden zou worden, dan werd het morgen verboden. Men is tegenwoordig veel meer van het verbieden en harder straffen. De tijdsgeest.
20-04-2016 18:50
@Titaantje
Serieus? Als ik als nog niet eens gemiddeld weekend warrior mijn banden oppomp merk ik het verschil al. En een prof die dagelijks op zijn fiets zou van niks kunnen weten als de almachtige ploegleider vanuit zijn auto de motor even aanzet bij zijn kopman. Tja.....
20-04-2016 18:53
tsja.. wonderdoktoren, wondermechaniekers, wonderlaboranten(dna) en zo zal er altijd weer iemand zijn diensten aanbieden en zal er altijd een sukkel zijn die erin mee gaat.
Toch denk ik dat het met mechanische doping echt wel mee gaat vallen aangezien je echt als het laagst van het laagst word gezien(ja nog vele malen erger als medische doping) als je motorische hulpmiddelen nodig hebt, en het ook nog eens veel makkelijker te controleren is
(als die wil er komt).

@kingstown
deels wel mee eens maar dan ga je toch echt voorbij aan het sportieve aspect mi.
20-04-2016 18:56
Puffin, slechts in enkele landen is het een strafbaar feit.

Ik sluit me aan bij de gedachtegang dat ook bij medische doping hard trainen, voor je sport leven en over enig talent beschikken nog steeds een vereiste is voor prestaties. Met een motortje kan mn gehandicapte buurjongentje de tour nog winnen. Dat vind ik een wezenlijk verschil.
20-04-2016 19:00
@titaantje....als mechanische doping met een 100% zekerheid kan worden aangetoond, waarom is dat tot op heden aan toe nog niet gebeurd ? met uitzondering van die jongdame in het veldrijden. Nu opeens ontstaat er een hoos op mechanische doping en duiken allerlei ramptoeristjournalisten hier bovenop om maar een primeur te kunnen scoren.
In mijn optiek zou er net als met medische doping al jarenlang gebruik van mechanische doping gemaakt kunnen zijn, zeker nu met allerhande technische snufjes en modernisering van de fietsen - schakelsystemen etc. Lijkt het erop dat de UCI en andere bevoegde instanties weer achter de feiten aan lopen...of het is weer een storm in een glas water.
Het lijdt misschien ook wel de aandacht af van de medische doping / begeleiding.
20-04-2016 19:03
@keshi: serieus dat dit een verdedigingsstrategie zou kunnen zijn. En ik denk dat mensen hier te eenvoudig denken over mechanische doping, het zal geen motor zijn die continu meedraait maar er zullen ongetwijfekd intelligente koopelingen zijn met wattages / hartslag / steilheid van de weg etc voor zo'n systeem aanslaat. Het talent en/of de training is dus nog altojd vereist. De renners die we zien winnen zien er nog altijd uit als topatleten is het niet?
20-04-2016 19:05
@robotour: ik bedoekde voorsl dat als het asngrtoond is dat het dan wsl ook 100% zeker is, dat is met medische doping meestal wel anders.
20-04-2016 20:14
De fiets van (een zekere vriend van) Femke Van den Driessche is toch door een UCI controle betrapt op de aanwezigheid van een motortje?

De controle kan dus werken. Wij weten alleen nog niet hoe effectief die is.

Zou er ook zoiets als een mechanisme doping omerta bestaan? Met fietshandelaren die beschikken over accu's met codewoorden.
20-04-2016 20:20
@Haanaf
Dat was volgens mij na een anonieme tip.
Dat was geen standaard controle van de UCI.
20-04-2016 20:32
@haanaf, de mechanische doping bij Van der Driessche was van amateurniveau, er zijn al veel geavanceerdere systemen op de markt.
Ik ben bang dat het detecteren van mechanische doping dus ook een schemergebied gaat worden, net als bij lichamelijke doping. Zo zijn de warmtebeelden die nu van de Strade Bianchi opgedoken zijn geen 100% bewijs.
20-04-2016 20:59
Benieuwd of er al renners zijn die zich hebben uitgesproken vóór motortjes...
20-04-2016 21:03
Hier kun je leuk aan 'plezierrekenen', maar ik mis wat(t) info...
De vraag is eigenlijk hoe groot de kans is dat er nu nog een of meerdere valsspelers in het peloton rijden. Laten zeggen, de kans dat er in een peloton van 200 renners nog 1 valsspeler is (mag in elke koers een ander persoon zijn). Dit getal noemen we x (=1/200). Ik weet niet hoeveel willekeurige fietscontroles er al geweest zijn, maar laten we zeggen FC=200. De kans dat je dan niks vind is (1-x)^FC = 0.37 oftewel 37% kans dat je de valsspeler niet vindt. Niet nul, maar ook niet te verwaarlozen. Ik zou dus zeggen dat als er een probleem is met motortjes, het geen heel groot probleem kan zijn. Niet groot in de zin dat het geen hele hordes valsspelers zijn. (Als je x=2/200) kiest heb je nog maar 13% kans de twee valsspelers niet te vinden) Verder mag ik aannemen dat de UCI zo snugger is om winnaars extra in de gaten te houden...
Weet iemand betere getallen voor het aantal uitgevoerde controles? Verder weet ik dat dit sommetje niet opgaat als er tijdens de race van fiets gewisseld wordt.
Overigens, gezien de overduidelijkheid van eventueel bewijs zou ik in dit geval voor 'one strike is out' willen pleiten - of je moet als betrapte wel met een heel originele smoes komen.
20-04-2016 21:16
En dan vermenigvuldigen met het aantal fietsen per renner gedeeld door de effectiviteit van de controle. :p
20-04-2016 21:22
Er heeft zich ook zelden een renner voor het gebruik van doping uitgesproken, toch is het volop gebeurt weten we.
20-04-2016 21:31
@Haanaf
;-) Yep, keer tweedepaasdag min drie eieren. Ik weet, een boel aannames, maar wat het sommetje wel laat zien is dat de situatie niet is als met EPO in de jaren negentig, dat het halve (of hele) peloton gebruikt.
20-04-2016 22:42
@joop
Zou wel kunnen hè. In de jaren '90 dachten de meeste fans ook niet dat het grootste deel van het peloton gebruikte.
Als de tests niet deugen en er wordt niemand gepakt, ben je al snel geneigd te denken dat er weinig vals wordt gespeeld.
(Overigens denk ik ook niet dat de helft van het peloton met een motortje rijdt hoor ;))

Om te reageren moet je ingelogd zijn.