‘Olympische parcours Tokio voor klimmers’
foto: Sirotti (archief)
woensdag 8 november 2017 om 15:25

‘Olympische parcours Tokio voor klimmers’

Sprinters en klassiekerrenners hebben weinig te zoeken op de Olympische Spelen in Tokio 2020. Volgens het Engelstalig dagblad Japan Times gaat de wegwedstrijd zich afspelen op bergachtig terrein. De UCI zou op enkele details na akkoord zijn met het parcours. De definitieve beslissing valt in februari.

Definitieve beslissing volgt in februari
KNWU-bondscoach Thorwald Veneberg bevestigt het verhaal tegenover WielerFlits, maar hij houdt nog wel een slag om de arm. “De organisatie heeft vijf opties uitgestippeld, waarvan dit er een is. Er is een serieuze kans dat dit het definitieve parcours gaat zijn, maar die beslissing valt pas in februari. De vorige keer was het ook op een haar na rond.”

Veneberg ging aan het begin van dit jaar naar Japan om het toentertijd voorgestelde parcours te verkennen. De aanloop van het rondje was toen 24 kilometer lang met daarna een circuit van 15,7 kilometer lang, welke de renners zestien keer zouden moeten afleggen. “Vanwege problemen met politie en bewoners zijn ze genoodzaakt om het parcours toch aan te passen”, zegt de Nederlandse bondscoach.

Mount Fuji op de achtergrond
Volgens de Japan Times starten de wegwedstrijden in Chofu, een buitenwijk van Tokio. Via de National Route 413 trekt het mannenpeloton vervolgens naar het gebied rondom het Yamanaka-meer en de voet van Mount Fuji, de hoogste bergtop in Japan. Vervolgens zetten ze koers naar het finalecircuit, waar de aankomstlijn op de Fuji Speedway is gekalkt.

“Voor de atleten gaat het zwaar zijn, met veel hoogtemeters. Het uitzicht met Mount Fuji op de achtergrond is wel prachtig”, vertrouwt een bron het Japanse medium toe. De vrouwenkoers gaat volgens diezelfde bron 140 kilometer lang zijn. Het gedeelte rondom de voet van Mount Fuji slaan zij over. De start- en finishlocatie zouden wel hetzelfde zijn.

Veneberg: “Slopend parcours”
Mocht deze variant goedkeuring krijgen van de UCI, dan verwacht Veneberg een loodzwaar parcours. “In oktober ben ik samen met NOC-NSF in Japan geweest. Ik heb deze optie verkend en het is heel lastig. Net buiten Fuji Speedway ligt een serieuze klim! Het finalecircuit an sich is niet zo lang, zo’n vier en een halve kilometer. Een slopend racecircuit dat op en neer gaat.”

Onderschatting van het finalecircuit ligt op de loer. “Het hoogteverschil van 35 meter lijkt geen moeilijke opgave, maar het verraadt niet hoe zwaar het eigenlijk is”, aldus Veneberg. De mannen haspelen naar verwachting een koers van 270 kilometer af. De aanloop is 216 kilometer lang, het restant van de koers vindt plaats op het finalecircuit.

‘Dit parcours heeft duidelijk de meeste kans’
Veneberg weet ook hoe de andere parcoursopties eruitzien, nadat het parcours wat hij in februari van dit jaar verkend heeft is afgevallen. “Een mogelijkheid is een parcours dat is uitgetekend rond Chiba (aan de baai van Tokio, red.). Die heb ik redelijk verkend, maar je kunt er twee kanten op. Het kan vlak zijn, als ze de bergen links laten liggen.”

Nog een andere optie is een parcours in de buurt van het Olympisch Velodrome, op twee uur afstand van Tokio. “Die heb ik niet verkend, maar ik weet dat het ook daar bergachtig is. De laatste optie is een start en finish in Tokio zelf. Dat lijkt me echter onwaarschijnlijk, vanwege de problematiek die optie één ook al met zich meebracht. Ik geef daarom op dit moment de optie met de finish op de Fuji Speedway duidelijk de meeste kans.”

La Flamme Rouge maakte een profielkaartje van de aanloop naar het finalecircuit.

RIDE Magazine
33 Reacties
08-11-2017 18:51
***** Rebellin (op je 50ste ben je sterker dan ooit tevoren)

*** Mareczko (Japan ligt dicht bij China), Rob Ruiigh (maar Japan ligt ook niet zo heel ver van Iran, Tarteletto-Isorex wil trouwens de Olympische Spelen gaan sponsoren)

** Kittel, Guardini, Van Hummel (allemaal steengoede klimmers met naar het schijnt een sterke eindsprint)

* Carratero (Panama hakt ze allemaal in de pan), Willi Willwohl (want die wil wel), Craven (Namibië heeft ook een sterk team), Marini (mocht Mareczko zich laten naturaliseren als Chinees, al dan niet onder dwang), Stroetinga (de snelste man van Nederland en omstreken)

Mark my words. Dark horse: Sagan. Onthouden die naam. Een jonge Slovaak die bulkt van het talent. Da's er echt eentje om de komende jaren in de gaten te houden.
08-11-2017 21:15
@Lalsacien: voor de duidelijkheid: GreenDay is sarcastisch. Lijkt me goed om je dit even te laten weten, omdat je het sarcasme van WernerFranke niet door had toen hij het had over de kansen van van Hummel en Stroetinga op een bergachtig parkoers (in Japan).
08-11-2017 21:51
Jammer dat het weer een klimparcours is. Dat is niet eerlijk tegenover de sprinters. Die mogen ook wel eens een vlak parcours krijgen. Het is altijd hetzelfde en dus saai.
08-11-2017 22:49
@pjam4 misschien valt het jou niet op maar ik doelde eigenlijk op de berichten van onze schipperaar en zeker niet op iemand anders!
09-11-2017 00:55
Finish na een flinke afdaling. Is dit om Van Vleuten te sarren of juist uit te dagen?
09-11-2017 08:00
de landen die met 'klimmers' komen moeten het peloton kapot trekken. Mooi parcours om de sterksten over te laten blijven toch? Is toch gaaf als er na 150 km een groep van 30 supermannen overblijft (met idd Sagan, Matthews etc.)
09-11-2017 11:21
OT; waarom moet de bondscoach van een bond die stelselmatig in de rode cijfers zit 4 jaar van tevoren naar Japan vliegen om een parcours te bekijken dat het niet gaat worden? Of was dit een 100% NOC-NSF bekostigd snoepreisje?
09-11-2017 13:14
@west, ik ben het 100 % met je eens, dit was weer een snoepreisje voor
de heren.
Trouwens als het parcours bekend wordt, laat dan eventueel. profs het parcours gaan bekijken, en niet Venneberg, die de boel al gek gemaakt
heeft in Bergen.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.