Tim Merlier zet chaotische sprint UAE Tour naar zijn hand, meerdere valpartijen in slotfase
Tim Merlier (Soudal Quick-Step) heeft de vijfde etappe in de UAE Tour gewonnen. De Europese kampioen troefde Matteo Malucelli (XDS Astana) en Jonathan Milan (Lidl-Trek) af na een chaotische eindsprint. Ook in de momenten voordien gingen talloze renners tegen de vlakte.
Voor Tadej Pogacar is de UAE Tour in de eerste plaats een ideale voorbereiding op de Strade Bianche en al zijn doelen die daarop volgen, maar dan zijn vlakke geschiedenisloze ritten niet zo ideaal om de conditie op te krikken. De Sloveense klassementsleider besloot dan maar om in de vijfde rit met zo’n 148 kilometer te gaan het ruime sop te kiezen, samen met zijn ploeggenoot Domen Novak.
Novak nam Pogacar op sleeptouw op een oplopend stukje in de beginfase, niet ver na de start aan de American University Dubai. Richting Hamdan Bin Mohammed Smart University moeten er 160 kilometer overbrugd worden, en dat wilde de wereldkampioen duidelijk niet in het peloton doen.
De twee renners van UAE Emirates-XRG knokten zich met een elitegroepje naar een al bestaande kopgroep van vijf renners. Zo kwamen ze met z’n elven voorop te rijden: daarbij ook een attente Lennert Van Eetvelt (Lotto), de nummer tien in het klassement. Ook vier pionnen (!) van Solution Tech-Vini Fantini, met hun sprinter Kristian Sbaragli, Kobe Goossens (Intermarché-Wanty), Victor Langelotti (INEOS Grenadiers) en een duo van VF Group-Bardiani CSF-Faizanè tekenden present. De vlucht pakte al snel meer dan twee minuten voorsprong op een verward peloton.
Even verder in de rit was de honger van Pogacar duidelijk nog niet gestild. Dan sprintte hij immers met Lennert Van Eetvelt voor drie bonificatieseconden, en natuurlijk pakte de wereldkampioen ook de volle buit. Daarom staat hij virtueel niet meer 18, maar 21 seconden voor nummer twee Joshua Tarling in de stand van de UAE Tour.

Pogacar in de aanval tijdens de vijfde rit – foto: Cor Vos
Alleen werd die actie en de vluchtpoging in het algemeen niet geapprecieerd bij de sprintersploegen van Soudal Quick-Step en Alpecin-Deceuninck. De renners leken hun ongenoegen te uiten toen ze Pogacar en co zagen passeren aan de andere kant van de weg. Wellicht omdat de neutrale auto van Shimano wel erg dicht voor de kopgroep uit reed, of vanwege het zwaaiende handje van een grappende Novak naar zijn collega’s.
Slot vol chaos
De poging van de elf dappere aanvallers mocht echter niet baten, want alle sprintersploegen én enkele teams van klassementsrenners bundelden moeiteloos de krachten om de elfkoppige vlucht nog terug bij de lurven te vatten. Dat lukte al op iets meer dan twintig kilometer van de streep, waarna een nerveus peloton op de laatste kilometers afstormde.
Het werd – helaas – nog een zeer chaotische slotfase met meerdere valpartijen. Een eerste keer ging een deel van het peloton neer op vier kilometer van de streep, waarbij Pablo Castrillo (Movistar) en Felix Gall (Decathlon AG2R La Mondiale) de belangrijkste slachtoffers waren. De nummers drie en elf in het algemeen klassement verloren aanzienlijk veel tijd, en die zal hen ook in het klassement worden aangerekend.
In de laatste bocht, op iets minder dan een kilometer van de eindstreep, was het opnieuw van dat. Luka Mezgec (Jayco AlUla) raakte zijn Nederlandse sprinter Dylan Groenewegen kwijt, maar dook wel met veel snelheid de laatste bocht in. Terwijl er achter hem gevallen werd, dacht de Sloveen de sprinters te verrassen met een ultieme aanvalspoging. Mezgec pakte nog een mooie kloof, maar lead out Danny van Poppel schoot snel in actie in de hoop om zijn sprinter Sam Welsford nog naar de zege te piloteren.
Het was echter Jonathan Milan die schijnbaar vol vertrouwen zat en de sprint op zijn gekende wijze als eerste inzette. Zo grepen ze Mezgec nog terug. Tim Merlier kwam er echter snel naast en had in de laatste meters voldoende over om niet alleen Milan, maar ook Matteo Malucelli af te houden. De Belgische sprinter won met een halve fiets voorsprong.
Today's sprint: Mezgec trying to anticipate, closed, then it's Milan vs Merlier again, different outcome this timepic.twitter.com/6YtYY2n3bd
— La Flamme Rouge (@laflammerouge16) February 21, 2025
Om te reageren moet je ingelogd zijn.