Tour 2010: WF interviewt Jean-Paul van Poppel
Zaterdag 3 juli start de 97ste editie van de Tour de France in Nederland. De proloog in Rotterdam belooft een waar spektakel te worden, waarna er ook nog een etappe door Zuid-Holland en Zeeland wordt gereden. WielerFlits blikt met kenners en betrokkenen vooruit op de Tour de France 2010. Met vandaag: Jean-Paul van Poppel.
Als sprinter won Jean-Paul van Poppel negen etappes in de grootste wielerwedstrijd van de wereld. Zestien jaar na zijn laatste overwinning, stapt hij als ploegleider van Cervélo de volgwagen in. Vanzelfsprekend is hij opgetogen over de start in Rotterdam. “Nu de ronde in Nederland start geeft dat wel extra publiciteit en dat is goed voor Nederland! Maar in het buitenland starten mogen ze van mij niet te vaak doen, aangezien dan het speciale er vanaf gaat.”
De enige Nederlander die vier ritten in één Tour won, denkt dat de strijd om het klassement nog lang niet beslist is. “Het zal een spannende race worden, aangezien Contador de favoriet is maar toch ook momenten van zwakte heeft laten zien. Verder ziet het er naar uit dat er meer concurrentie rondrijdt, zoals Armstrong, de broertjes Schleck en ook Gesink. Na zijn val van in de editie van 2009 zal hij wel revanche willen, en met een goede Ronde van Zwitserland als laatste voorbereiding kan hij wel een geduchte tegenstander zijn!”
Voor de favorieten is het zaak om al vroeg bij de les te zijn. “De kasseien in de derde rit zullen voor spektakel zorgen en kunnen mede door pech weleens wat schade achterlaten, wat ook voor het verdere koersverloop belangrijk kan zijn voor het klassement”, waarschuwt Van Poppel. “De rit naar Morzine Avoriasse met bergop finish en de Pyreneeënrit met aankomst op de Tourmalet kunnen weleens de beslissingen gaan brengen.”
De winnaar van vorig jaar is volgens de Tilburger weer de beste kanshebber. “Ik zie Contador als de superfavoriet, zoals vele anderen, maar het RadioShack van Lance Armstrong zal elke situatie benutten om hem het vuur aan de schenen te leggen. Daardoor kunnen er weleens andere renners gaan lopen en veel tijdwinst pakken waar je het niet verwacht.”
In totaal reed Van Poppel liefst acht keer de Franse rittenkoers. Hoewel pas vijftien jaar geleden, is er sindsdien veel veranderd. “Het was in de jaren ’90 al een gekkenhuis, maar wat ik in 2009 in de rit naar Mont Ventoux onderweg heb gezien slaat echt alles. Er konden bijna geen auto’s naar boven door de gekke drukte! Het is en blijft de allergrootste wedstrijd voor het wielrennen en de veranderingen zijn mee gegroeid met de tijd. In mijn tijd was de huldiging nog op steigerplanken, en kijk nu eens!”
Inmiddels is bekend dat het ProContinentale Cervélo alle drie de kopmannen kan meenemen naar Rotterdam, hoewel ze niet zonder blessures zijn geweest tot nu toe. “We hebben afgelopen maanden erg veel tegenslag te verduren gehad. Maar we kunnen op tijd klaar zijn en de tegenslagen verwisselen met voorspoed. Ik zie dat Sastre, Haussler en Hushovd dit jaar nog altijd door omstandigheden niet honderd procent fit zijn geweest, dus we kunnen en gaan nog veel goed maken.”
Hoewel kopman Hushovd dit jaar veel pech kende, wil hij in de Tour nog eens vlammen. “Thor is erg gefocust en wil nog meer dan voorheen de groene trui bemachtigen. De concurrentie is niet gering met Cavendish, Farrar en de andere Noor Boasson Hagen, maar zijn kansen groeien met de dag we dichter naar de Tour gaan!”
Zoals eerder gezegd, heeft Van Poppel negen zeges in de Tour op zijn naam staan. Ziet hij een landgenoot in het peloton die dat grote aantal zou kunnen evenaren, of zelfs verbreken? “Moeilijk te zeggen, maar er komt veel talent aan. Het is zeker mogelijk, maar het moet wel iemand zijn met veel sprint vermogen. Theo Bos, als hij zo mag doorgroeien zoals hij nu doet, kan het weleens gaan worden, maar laten we hem de tijd geven.”
Kan Van Poppel, als voormalig topspurter, nog aanwijzingen geven aan Bos? “Waar vindt u dat hij zich nog kan verbeteren? Theo is goed bezig en groeit op alle onderdelen mee in zijn ontwikkeling van baan- naar wegsprinter!” In deze Tour is Bos nog niet aanwezig, dus Lars Boom maakt volgens Van Poppel de grootste kans op een Nederlandse ritzege.
Voorspellingen
Gele trui: Alberto Contador
Groene trui: Thor Hushovd
Bolletjestrui: Carlos Sastre
Witte trui: Robert Gesink
Beste ploeg: RadioShack
Om te reageren moet je ingelogd zijn.