Visma | Lease a Bike bedenkt moeilijk plan om Milaan-San Remo te winnen
Kooij tekent het startblad van Milaan-San Remo 2024 - foto: Cor Vos
Youri IJnsen
vrijdag 21 maart 2025 om 07:00

Visma | Lease a Bike bedenkt moeilijk plan om Milaan-San Remo te winnen

Interview Olav Kooij is voor dit seizoen het kopmanschap beloofd in Milaan-San Remo en daar geeft Visma | Lease a Bike gehoor aan. Door het ontbreken van Christophe Laporte is het Jachtluipaard van Numansdorp de enige troef van het Nederlandse WorldTeam in La Primavera. In de wetenschap dat hij Tadej Pogačar en Mathieu van der Poel zal moeten volgen op de Poggio, lijkt winnen een hels karwei. “Toch hebben we met Olav de beste kans”, vertelt Maarten Wynants aan WielerFlits.

Door het ontbreken van de Franse klassiekerspecialist (dertiende in 2023 en 2018) verandert de tactiek van Visma | Lease a Bike voor Milaan-San Remo, al hielden ze daar ook al enige tijd rekening mee. “Onze koers gaat er daardoor anders uitzien”, vindt de Belgische ploegleider. “Met Laporte erbij start je met een tweespan. Je houdt Olav achter de hand voor de sprint als alles samenkomt en Christophe die dan mee is in de mix met de grote kanonnen. Daar hadden we ook het vertrouwen in gehad, dat hij dat zou kunnen én dat hij dan alsnog een heel goede sprint achter de hand had. Maar dat valt weg en dus hebben we zaterdag met Olav maar één echte kopman.”

Naast de 23-jarige Nederlander start Visma | Lease a Bike met Victor Campenaerts, Dan McLay, Ben Tulett, Attila Valter, Tosh Van der Sande en Axel Zingle. Met dit zevental wil de ploeg Kooijs veertiende plek van vorig jaar verbeteren. Toen zat de jonge topsprinter (afgelopen week nog goed voor een ritzege in Tirreno-Adriatico) mee in de tweede groep achter de koplopers. Hij moest in de sprint voor plek dertien enkel Casper Pedersen voor zich dulden. Dat was knap, omdat Kooij in die groep geïsoleerd zat. Daarom zijn nu jongens als Tulett en Valter van de partij, die in de diepe finale nog werk voor de Nederlander kunnen opknappen mocht dit nodig zijn.

Wynants legt uit dat de ploeg altijd een uitgebalanceerde selectie probeert te bouwen. “Dat is ook het mooie van San Remo. Het is nooit 100% zeker dat het op een massasprint uitdraait, maar ook nooit 100% zeker dat het een vluchterskoers gaat zijn. We proberen daarom wel een beetje op twee gedachten te hinken. We weten ook dat UAE Emirates XRG de koers zwaar gaat maken. Dan heb je natuurlijk wel sterke renners nodig die ook de Cipressa en de Poggio net iets makkelijker kunnen overleven dan een pure sprinter, die het dan toch vooral op moraal of wilskracht moet doen. Ze voorspellen bovendien regen en meewind, dat heeft ook z’n invloed.”

Hopen op collaboratie
Toch durven we Wynants tegen te spreken. De laatste jaren zijn het wel degelijk de vluchters die La Primavera naar hun hand zetten. Gokt de ploeg dan toch niet op Tulett, Valter of Zingle? “De vraag is hoe realistisch het is dat die jongens kunnen volgen op de Poggio. We moeten eerlijk zijn en hopen dat anderen de toppers kunnen volgen en het daardoor voor ons kunnen neutraliseren. We kunnen een heel mooi plan maken en zeggen dat we Pogačar moeten volgen. Maar kan dat ook? Bovendien is dit een positioneringskoers en daar hebben we ook naar gekeken. Het is geen zekerheid dat Pogačar altijd bij de eerste vijf opdraait. Hij zal ook voor zijn plek moeten vechten.”

Toch zal UAE Emirates XRG er alles aan doen om de wereldkampioen in de voorwacht van het peloton de Cipressa en de Poggio op te laten draaien. Hoewel iedereen spreekt van een eerste krachtmeting tussen Pogačar en MVDP, ziet Wynants een sleutelrol weggelegd voor andere teams. “Jonathan Milan was goed in Tirreno-Adriatico en Mads Pedersen klom belachelijk sterk in Parijs-Nice. Nu is een eendagswedstrijd iets anders als een rittenkoers, maar Lidl-Trek zal ook moeten kiezen. Dat geldt tevens voor Alpecin-Deceuninck, met naast Van der Poel titelverdediger Jasper Philipsen. Gaan zij ons helpen? Allemaal vraagtekens die wij moeten proberen invullen.”

De Belgische ploegleider wil ook niet te veel in zijn kaarten laten kijken. “Je moet strijden met de middelen die je hebt. Voor ons is het de taak om ervoor te zorgen dat het zaterdag eindigt in een sprint. We hebben met Olav de beste kansen om deze koers te winnen. Dat is de basis van ons plan, omdat we van daaruit voor de overwinning kunnen gaan. Ja, dan zul je met Pogačar en Van der Poel over de Poggio moeten geraken. Dat is totaal niet gemakkelijk. We zijn ook verschillende jaren met Wout van Aert naar San Remo gegaan; we weten wat voor een enorme uitdaging dit is. Het zijn de beste renners van de wereld. Maar het kan misschien ook dat ze elkaar neutraliseren.”

Visma | Lease a Bike heeft met andere woorden een moeilijk plan bedacht. Ze heeft zelf niet de puzzelstukjes om de koers naar hun hand te zetten, maar mogelijk wel het laatste ontbrekende stukje. “Als Olav alles heeft gegeven, moeten we zaterdag tevreden zijn met het hoogst haalbare resultaat. Het kan zijn dat er tien beter zijn. Maar het kan ook zijn dat er twintig naar de Via Roma rijden en Olav daarbij is. In het verleden is gebleken – en dat is ook mijn ervaring als renner – dat spurters op de dag van Milaan-San Remo in één keer konden klimmen. Mentaal kun je hier het verschil maken. Olav heeft al een paar lastige wedstrijden gewonnen, wij hebben vertrouwen.”

RIDE Magazine

Om te reageren moet je ingelogd zijn.