Vuelta 2015: Voorbeschouwing individuele tijdrit Burgos
foto: Sirotti
woensdag 9 september 2015 om 07:00

Vuelta 2015: Voorbeschouwing individuele tijdrit Burgos

Woensdag is opnieuw D-day voor Tom Dumoulin. Een tweede ritzege en een herovering van de rode leiderstrui lonken voor de Limburger. De zeventiende etappe is een 38,7 kilometer lange individuele tijdrit met start en aankomst in Burgos. Dumoulin is de topfavoriet! WielerFlits blikt vooruit.

Parcours
De enige individuele tijdrit van deze Vuelta zit dit jaar direct na de rustdag en stelt daarmee de klassementsmannen op de proef. Rustig in het ritme komen na een etappevrije dag is dit jaar niet mogelijk. Een week geleden stond na de eerste rustdag de door Mikel Landa gewonnen loodzware koninginnenrit op het programma en na de tweede rustdag wacht een tijdrit over glooiende wegen. In wielertermen Spaans vlak genoemd.

Het traject van de tijdrit is an sich niet opvallend lastig. In tegenstelling tot bijvoorbeeld de tijdrit van vorig jaar zijn er geen heuvels in het parcours opgenomen. De 38,7 kilometer lange strijd tegen de klok is daarmee een man-tegen-mangevecht waarbij de krachtpatsers in het voordeel zijn.

Favorieten
Eén man is dé topfavoriet voor de tijdrit. Nog vóór het begin van de Ronde van Spanje werd Tom Dumoulin al getipt voor deze dag. De 24-jarige renner behoort al enige tijd tot de absolute top in deze discipline. Op het wereldkampioenschap in Ponferrada eindigde hij vorig jaar op de derde plek, achter Bradley Wiggins en Tony Martin. Beide renners zijn niet van de partij in de Vuelta. Fabian Cancellara, een andere erkend tijdrijder moest al in de derde etappe in de remmen knijpen.

**** flag-nl Tom Dumoulin
Tom Dumoulin - foto: Sirotti

Dumoulin was dit jaar al succesvol in de tijdritten van het Baskenland (april) en in de proloog en afsluitende tijdrit van de Ronde van Zwitserland (juni). Het NK Tijdrijden draaide daarentegen uit op een teleurstelling, met een vierde plek als resultaat. Oorzaak van de afgang was zijn topprestatie een week eerder in Zwitserland, waarvan hij nog niet was hersteld. Ook in de openingstijdrit in Utrecht van de Tour de France, hét hoofddoel van het jaar, moest de 24-jarige renner genoegen nemen met een vierde plek.

Die teleurstellingen – en niet te vergeten het echec van de schouderblessure na de val in de Tour – lijken nu ruimschoots te worden goedgemaakt met een verbluffend optreden in de Vuelta. De verrassende prestaties in het hooggebergte geven houvast voor de tijdrit in Burgos. Met een overwinning in een bergetappe op zak en een aantal ritten met de leiderstrui om de schouders is deze grote ronde al meer dan geslaagd. Er lijkt echter nog meer in het vat te zitten. Een ritzege én zelfs de eindoverwinning lijken nog binnen het bereik van de renner van Giant-Alpecin.

Het is echter afwachten hoe hij hersteld van de diepe inspanningen in het hooggebergte. Een dagje plaatsnemen in de gruppetto met als doel de benen te sparen is dit jaar vanzelfsprekend niet mogelijk geweest. Ook moet hij goed kunnen omgaan met de druk die op zijn schouders rust, zowel van hemzelf als die van de buitenwereld. Wat dat betreft is de ervaring van de openingstijdrit van de Tour in Utrecht bijzonder nuttig. Op die warme dag in juli werd van hem al eens het maximale verwacht. Toen wist hij niet aan de verwachtingen te voldoen, doordat drie renners gewoonweg beter waren, woensdag heeft hij opnieuw alles in eigen hand en zijn de vooruitzichten rooskleurig dan in Utrecht.

*** flag-by Vasil Kiryienka, flag-pt Nelson Oliveira

PIC523328164

Vasil Kiryienka – foto: Sirotti

De grootste uitdager van Dumoulin voor de ritzege is Vasil Kiryienka. De Wit-Rus van Sky behoort tot de categorie krachtpatsers. Op het WK 2014 was hij slechts zeven seconden trager dan de Nederlander. De 34-jarige Sky-renner heeft het voordeel wél zich enigszins te hebben gespaard. In het hooggebergte van het afgelopen weekend heeft hij geen haast gemaakt met finishen en kwam telkens op zo’n twintig minuten van de ritwinnaar binnen. Deze marginal gain brengt hem dichterbij de felbegeerde ritzege.

Nelson Oliveira (Lampre-Merida) soleerde eerder deze Vuelta naar een ritzege - foto: Sirotti

Nelson Oliveira (Lampre-Merida) soleerde eerder deze Vuelta naar een ritzege – foto: Sirotti

Nelson Oliveira is 26 jaar en heeft al drie nationale titels tijdrijden (2011, 2014, 2015) achter zijn naam staan. De Portugees kan dus een stukje fietsen tegen de klok, bewees hij ook afgelopen vrijdag met zijn ritzege. In de dertiende etappe met aankomst in Tarazona wisten zijn medekoplopers, waaronder Niki Terpstra, hem niet bij te benen. Oliveira finishte uiteindelijk solo met een voorsprong van exact één minuut op zijn eerdere metgezellen.

** flag-es Luis Leon Sanchez, flag-pt Tiago Machado, flag-fr Jérome Coppel

Luis Léon Sanchez - foto: Sirotti

Luis Léon Sanchez – foto: Sirotti

Astana heeft met Luis Leon Sanchez een kandidaat op succes. De Spanjaard is tweevoudig nationaal kampioen (2011, 2012) en in de overgangsritten van deze Vuelta een vaste waarde in de vroege vlucht. In de bergritten speelt zijn ploeg hem uit als menner van het peloton. Sanchez krijgt weinig kansen om voor eigen succes te gaan met Fabio Aru en Mikel Landa als blikvangers binnen zijn ploeg. In de tijdrit heeft hij van die kopmannen geen last. Het brons in deze discipline op de Europese Spelen en de tweede plek in de lastige tijdrit van de Giro d’Italia (winst voor Kiryienka) verschaffen hem een plek bij de favorieten.

Portugal heeft met Tiago Machado nog een goede tijdrijder. De renner van Katusha behaalde het zilver op het nationaal kampioenschap. De 29-jarige renner behaalde dit seizoen al drie top-10 plaatsen in tijdritten. Echter geen enkele daarvan was op het hoogste wedstrijdniveau, maar dat weerhoudt Machado niet van een plek in de sterverdeling. Begin augustus sloot hij de Ronde van Burgos af als twaalfde. In de als vierde afgesloten ploegentijdrit was hij dé man die zijn ploeg op sleeptouw nam. Of het hem voordeel oplevert valt te betwisten: die bewuste ploegentijdrit had net als deze zeventiende etappe de start en aankomst in Burgos.

Jerome Coppel - foto: Sirotti

Jerome Coppel – foto: Sirotti

IAM Cycling kan rekenen op Jérome Coppel. De Fransman is een hardrijder pur sang getuigen ook zijn nationale titel tijdrijden. De 29-jarige renner reed net als Dumoulin de Tour de France niet uit en hervatte zijn seizoen in de drieweekse door Spanje. Een overwinning lijkt voor hem te hoog gegrepen, maar een notering in de top-10 moet tot de mogelijkheden behoren.

* flag-gb Geraint Thomas, flag-be Jurgen Van den Broeck, flag-nl Martijn Keizer, flag-nl Niki Terpstra

Jurgen Van den Broeck - foto: Sirotti

Jurgen Van den Broeck – foto: Sirotti

Wellicht kunnen Geraint Thomas en Jurgen Van den Broeck nog voor een verrassing zorgen. Beide heren rijden vooralsnog een anonieme Vuelta. Voor met name Van den Broeck is dat ongewoon. De renner die aan het eind van dit seizoen zal vertrekken bij Lotto Soudal heeft altijd op eindklassementen gemikt. Verlost van die doelstelling is hij aan deze wedstrijd begonnen. Van de vrijheid die hem dat oplevert voor de vroege vlucht heeft hij nog niet geprofiteerd. In de tijdrit, hij is Belgisch kampioen, kan hij met een topprestatie aantonen dat hij nog niet is afgeschreven. Andere namen te verwachte namen in de top-10 van de rituitslag zijn Peter Velits, Stephen Cummings en Damien Howson.

Martijn Keizer

Martijn Keizer – foto: Sirotti

Nederland heeft met Martijn Keizer en Niki Terpstra twee outsiders voor een top-10 notering. Door afwezigheid van een peloton specialisten schuiven zij in de pikorde naar voren. Van Keizer, vijfde op het NK, mag het meeste worden verwacht. Al zal vermoedelijk alle aandacht uitgaan naar Tom Dumoulin, die woensdag zomaar de leiderstrui zou kunnen overnemen van Joaquim Rodriguez. Vanwege het vlakke parcours van de tijdrit is het onwaarschijnlijk dat andere mannen uit de top-10 aanspraak kunnen maken op een goede notering in de daguitslag. Het verschil tussen Dumoulin en zijn naaste belagers zou minstens richting de minuut moeten gaan. Het merendeel van de Nederlandse wielerfans zal niet rouwig zijn als die marge verder oploopt.

Weer en TV
De weersvoorspellingen zijn gunstig met een aangename temperatuur van rond de 26 graden Celsius. De renners zullen van een brandende Spaanse zon geen last hebben. In Burgos is het woensdagmiddag overwegend bewolkt met zelfs een kleine kans op neerslag (5%). Vanuit het zuidwesten waait een licht briesje met maximaal windkracht drie.

Ook de tijdrit is live te volgen via TV en internet. Traditiegetrouw beginnen zowel Sporza en Eurosport hun uitzending rond de klok van vier uur. Ook op NPO1 zal de wedstrijd te zijn zien, daarnaast is de tijdrit ook live via het internet te zien op de stream van de NOS.

Favorieten volgens WielerFlits
**** Tom Dumoulin
*** Vasil Kiryienka, Nelson Oliveira
** Luis Leon Sanchez, Tiago Machado, Jérome Coppel
* Geraint Thomas, Jurgen van den Broeck, Martijn Keizer, Niki Terpstra

RIDE Magazine
192 Reacties
08-09-2015 15:25
@poeksel
Ik miste inderdaad ook Chavanel in het rijtje. In vorm ook een top-10 rijder.
08-09-2015 15:27
Het wordt verrekte spannend!

Rodriguez schijnt er slapeloze nachten van te hebben. Valverde en Quintana weten het ook niet meer die zijn gespot als Don Quichot en Sancho bij de windmolens. Een modern sprookje.
08-09-2015 15:28
Ik vraag me af of Dumolin wel het super niveau gaat halen in de tijdrit. de laatste twee keren (NK en prolog) waren ook minder.
Mogelijk gaat hij wel winnen (hoewel ik ook daarover twijfel), maar genoeg tijd pakken voor de eindwinst in de vuelta, dat is mogeijk een brug te ver.
08-09-2015 15:29
@Poeksel
Ja, nu ik het lees denk ik inderdaad dat er wel punten worden gegeven. Was een paar jaar geleden niet zo.
08-09-2015 15:29
WF vermeldt: "Het merendeel van de Nederlandse wielerfans zal niet rauwig zijn als die marge verder oploopt."

Volgens mij komt de minderheid neer op exact 1 man, onze 'Purito'. Je hebt kennelijk VIP status, Koen ;-)
08-09-2015 15:29
Tom weet de (tussen) tijden van zijn concurrenten voor de dagzege, daar kan ie zich aan optrekken.
Mag toch wel hopen dat ie morgen de tijdrit van zijn leven eruit gaat gooien om de rode trui te pakken ( is tenslotte geen voetballer van Oranje....)
08-09-2015 15:30
@ikbenprocycling
Na alle 'verdiensten' voor deze site had ik daar wel op gerekend ;)
08-09-2015 15:30
Ervaring leert dat hooggeplaatste klassementsmannen aan t eind van een ronde best goed kunnen scoren in zo'n vlakke tt. Dus majka top10 en aru top20
08-09-2015 15:32
Damian Howson verdient hier wel een sterretje; verwacht wel wat van die man. Vooral in dit veld.
08-09-2015 15:33
Quote:
Moet Oliveira (drie sterren) echt hoger aangeslagen worden dan Chavanel (nul sterren)? Ik zou namelijk denken (op basis van eerdere resultaten) van andersom.


Chavanel lag gisteren half dood langs de weg. Het verbaast me nog dat hij überhaupt de rit heeft beëindigd. Lijkt me volstrekt kansloos morgen.
08-09-2015 15:33
Alles is mogelijk en er zijn geen garanties. Wat ik mis bij degenen die twijfelen aan de kansen van Dumoulin is het argument dat we het hier hebben over een renner die in de vorm van zijn leven is. Waarom zou zich dat niet ook uitbetalen in de tijdrit?
08-09-2015 15:35
@hardfietser: hij is wel gefinished. Zijn ploeg spreekt wel van verwondingen, dus hij zal inderdaad als hij morgen start niet in bloedvorm zijn.
http://www.iamcycling.ch/pro/en/vuelta-a-espana-stage-16-larry-warbasse-i-would-say-im-happy-with-my-result-but-quite-honestly-i-wanted-to-win-this-stage/
08-09-2015 15:36
Ik denk dat ze met TD de afkorting van Ten Dam bedoelen en omdat je Tom Dumoulin ook met TD kan afkorten, moet er een 2 achter om het duidelijk te maken. In ieder geval dat is hoe ik het interpreteerde.
08-09-2015 15:37
Ten Dam was toch altijd LTD ?
08-09-2015 15:38
Ik denk dat Cataldo, Cummings, Bodnar, Chavanel en Pozzovivo morgen ook kandidaat top 10 zijn.
08-09-2015 15:39
Ik als landverrader supporter ook niet voor Dumoulin, maar verwacht wel dat hij de concurrentie morgen gaat declasseren. Die tijd gaan ze in de laatste paar ritten echt niet meer goedmaken. Een vervelend alternatief is hij gelukkig zeker niet. :)
08-09-2015 15:40
De witte trui komt in elk geval ook weer in beeld als er punten worden gegeven morgen.
08-09-2015 15:41
@darth: TD = Thomas Dekker.
08-09-2015 15:42
Ja ik zie het nu. Veel logischer eigenlijk ;).
08-09-2015 15:44
Daar noemt Montgomery nog wel een paar goede namen. Met name Cummings verdient zeker een sterretje (of twee).
08-09-2015 15:44
Morgen wordt er zeer veel gepraat over het net wel of net niet winnen van de rode trui van Dumoulin. En wat dit betekend voor de komende 3 ritten. En als laatste staat er één zin; "o ja en kiryienka wint de tijrdit"
08-09-2015 15:46
als je zo nodig een afkorting wilt gebruiken geef ik de voorkeur aan ToDu.

en om te muggenziften: de zin "Woensdag is opnieuw D-day voor Tom Dumoulin" is een soort contradictio in terminis. Het hele idee achter D-Day is dat er maar één van is (zelfs als je het spreekwoordelijk gebruikt).
08-09-2015 15:56
Op het NK wordt Dumoulin 4de omdat hij nog steeds moe is van de bergrit in Zwitserland, waarom verwachten we nu dat Dumoulin wel eerste wordt? Hij zal best tijd pakken op Purito en Majka, maar 2 minuten... Ik moet het nog zien. Natuurlijk hoop ik van wel, maar die bergen en niet rusten gaat toch niet in de koude kleren zitten.
08-09-2015 15:56
Het gebruik van afkortingen is sowieso ergerlijk. Is het nu echt teveel moeite om namen en woorden volledig te typen?
08-09-2015 15:57
Tjallingii zou dit toch ook moeten kunnen? D.w.z. in zijn goede tijd. 't Is natuurlijk al wat langer geleden dat hij scoorde in een TT.

Om te reageren moet je ingelogd zijn.