WK veldrijden 2025 in Liévin: Voorbeschouwing Mixed Relay – Nederland afwezig, goud voor België?
foto: Cor Vos
Nick Doup
donderdag 30 januari 2025 om 17:00

WK veldrijden 2025 in Liévin: Voorbeschouwing Mixed Relay – Nederland afwezig, goud voor België?

Alle ogen worden tijdens het WK veldrijden 2025 in Liévin gericht op de hoofdgerechten van zaterdag en zondag, maar eigenlijk begint het evenement op vrijdag al. De Mixed Team Relay staat dan op het programma als opwarmer voor de individuele kampioenschappen. Tien landen doen mee, maar Nederland niet. En dus is de vraag of België kansmaakt op het eerste Mixed Relay-goud. WielerFlits blikt vooruit.

Historie

Laatste winnaars WK veldrijden Mixed Team Relay 
2024: flag-fr Frankrijk
2023: flag-nl Nederland
2022: flag-nl Italië (Test Event)


Vorig jaar

Parcours

Het parcours in Liévin is nieuw voor de meeste veldritfans. Zeker voor de Mixed Relay-deelnemers, die het event aftrappen. Er werd wel al eens gecrost in Liévin. Er werden zelfs als Wereldbekers afgewerkt, voor de laatste keer in 2012. Toen won Marianne Vos bij de vrouwen en Zdenek Stybar bij de mannen. Dat was op een zwaar parcours, met veel rechte stukken en zuigende ondergrond. Het parcours is nu niet hetzelfde, maar wel gelijkaardig.

Zompig, dat is het Vlaamse woord dat past bij dit parcours. Na de lange startstrook duiken de renners het veld in, waarna ze via een golvend stuk richting de eerste haakse bochten van het rondje gaan. Daar is, net als op het grootste deel van het parcours, gras de ondergrond. Door de regenval van de voorbije weken, en ook in de dagen voor het WK gaat het blijven regenen, is die ondergrond drassig. Typische Franse weiden, dus.

In de rest van het rondje wisselen de bochtige fases en de langere rechte stukken elkaar af. De hoogtemeters zijn ook talrijk aanwezig, met heel wat hellende stroken. Daardoor zal het een zeer zware cross worden, het zal ook nergens goed bollen door de lastige ondergrond.

Het zal met andere woorden een erg zwaar rondje worden. De weersomstandigheden kunnen daar wel nog een rol in spelen. Mocht het parcours nog kunnen opdrogen, zal er wat meer snelheid in het rondje komen, maar momenteel lijkt dat niet het geval te zijn.

De organisator van de cross in Liévin, Mickaël Lemardele, noemde het in gesprek met WielerFlits ook een rondje voor de sterke crossers. “Dit is een parcours waar je perfect alleen kan rijden. Je moet je eigen tempo kiezen, want anders ga je jezelf snel opblazen. De twee trappen kunnen ook een rol spelen, want die zijn best hoog. Daar kunnen de sterke lopers voordeel uit halen”, gaf hij nog mee.


Programma en info

Locatie
Liévin, 62800 (Frankrijk)

Publieksinformatie
Vrijdag is inkom gratis. Een ticket voor zaterdag kost 15 euro, een ticket voor zondag 30 euro. Als je een ticket voor de twee dagen koopt, betaal je 40 euro. Je kan je tickets hier kopen.

Praktische info
Website organisatie
Deelnemerslijst Mixed Team Relay (Cyclingflash.com)


Regels

Een land moet voor de Mixed Team Relay zes renners afvaardigen. Een team bestaat uit drie mannen en drie vrouwen. De UCI stelt enkele regels aan de selectie die wordt opgesteld. Bijvoorbeeld dat crossers die opgesteld worden, ook individueel moeten meedoen aan het WK veldrijden. Verder moet het zestal bestaan uit:

  • 1 elite of 1 belofte (mannen)
  • 1 belofte of 1 junior (mannen)
  • 1 junior (mannen)
  • 1 elite of 1 belofte (vrouwen)
  • 1 belofte of 1 junior (vrouwen)
  • 1 junior (vrouwen)

Elke renner rijdt één ronde over het parcours en zal daarna bij de finish, in de zogenoemde wisselzone, zijn landgenoot aflossen door diegene aan te tikken. De startvolgorde mag een land zelf bepalen. Na zes rondes is het winnende land op de Team Relay bekend.

foto: Cor Vos


Favorieten

Net als vorig jaar is Nederland afwezig op het wereldkampioenschap Mixed Team Relay. De allereerste officiële editie in Hoogerheide won Oranje nog, maar TeamNL is er nu voor het tweede jaar op rij niet bij tijdens deze opwarmer voor het WK-weekend. “Omdat de Nederlandse toppers willen focussen op hun individuele kampioenschappen”, is de officiële lezing vanuit de wielerunie.

Tien andere landen zijn er wel bij. flag-fr Frankrijk verdedigt de titel van vorig seizoen, met een flink gewijzigde selectie ten opzichte van vorig seizoen. Belofte Célia Gery en elite Hélène Clauzel doen weer mee, maar voor de rest is de ploeg anders ingericht. Bij de mannen moeten belofte Jules Simon en elite Joshua Dubau dit jaar de kar trekken namens Les Bleus.

foto: Cor Vos

flag-be België moet altijd tussen de topfavorieten geschaard worden op een veldritkampioenschap. Vorig jaar zat er nog brons in voor de Belgen in Tábor op dit gemengde onderdeel. Nu komt de nieuwe bondscoach Angelo De Clercq met een sterke ploeg op de proppen, waarmee zeker een gooi naar goud gedaan kan worden.

Toon Aerts en Sanne Cant springen het meest in het oog en zij worden ondersteund door beloftes Kay De Bruyckere en Xaydee van Sinaey. Het is aan junioren Mats Vanden Eynde en Sanne Laurijssen om hun rondje te rijden.

Houd ook zeker rekening met flag-gb Groot-Brittannië om de wereldtitel. Mede dankzij Zoe Bäckstedt en Cameron Mason werd er in 2024 zilver gepakt op de Team Relay. Dit jaar is Bäckstedt er ook weer bij. Samen met Maia Zoe Roche en Cat Ferguson vormt zij het blok bij de vrouwen. Bij de mannen is de vrijgekomen plek van Mason ingevuld door Thomas Mein. De andere twee mannen zijn junioren: Oscar Amey en Darlison Wills.

Toon Aerts is de kopman van de Belgen – foto: Cor Vos

De strijd om de medailles wordt extra interessant door de deelname van flag-it Italië en flag-ca Canada. Bij de Italianen zijn met Sara Casasola en Gioele Bertolini twee sterke elites afgevaardigd. Door de inbreng van Mattia Agostinacchio (U19) en Stefano Viezzi (U23) maken zij goede kans op eremetaal, want in hun categorieën behoren zij tot de wereldtop.

Het is aan Giorgia Pellizotti (U19) en Lucia Bramati (U23) om mee te gaan in het hoge tempo van de toppers. Canada heeft met juniore Rafaelle Carrier en belofte Isabella Holmgren twee sterke ijzers in het vuur.

Kan Zoe Bäckstedt Groot-Brittannië een medaille bezorgen? – foto: Cor Vos

Ook de selectie van de flag-us Verenigde Staten zal nog hopen op een mooie ereplaats, evenals flag-es Spanje, dat zich steeds meer profileert als veldritland. De Amerikanen hebben onder meer Andrew Strohmeyer, Katie Clouse en belofte Vida Lopez de San Roman in de ploeg. Felipe Orts is dan weer de grote kopman bij de Spanjaarden, samen met Sofia Rodriguez bij de vrouwen. Zijn zij sterk genoeg om de mindere jeugdrenners te compenseren?

Het startveld wordt vervolledigd door flag-cz Tsjechië, flag-jp Japan en flag-ro Roemenië, maar van die landen verwachten we geen wonderen.

Favorieten volgens WielerFlits
*** België
** Frankrijk, Groot-Brittannië
* Italië, Canada, Spanje

Deelnemerslijst Mixed Team Relay (Cyclingflash.com)


Weer en TV

De renners en rensters mogen zich vrijdag in principe voorbereiden op een droge cross. Het gaat niet regenen, verwacht Buienradar, en de temperaturen schommelen rond 12.00 uur tussen de 4 à 5 graden Celsius. Een sterke wind zal er niet staan in Liévin.

Het WK Mixed Team Relay zal helaas niet uitgezonden worden op tv.

RIDE Magazine
2 Reacties
29-01-2025 10:01
droge cross, waar halen jullie dat, er wordt deze nacht en morgen volgens de meest betrouwbare voorspellingen (zeker niet buienradar) een plas van zo'n 25 mm verwacht bovenop een verzadigde ondergrond. Bovendien gaat de wind liggen en zakken de temperaturen, 's nachts zelfs onder nul, allemaal niet bevorderlijk voor het snel wegtrekken van die plas water zelfs niet tegen zondag laat staan vrijdag.
    29-01-2025 10:12
    Benieuwd wat het wordt met weer en ondergrond. Het is veldrijden dus hopen op MODDER!

Om te reageren moet je ingelogd zijn.