Materiaalzone
Fietstoerisme
EK wielrennen 2024
Programma
Cyclingflash.com
RIDE Magazine
WielerFlits
Nieuws
Veldrijden
Kalender
Interviews
EK Limburg 2024
TV Gids
Ticker
Nieuws
Veldrijden
Kalender
Interviews
EK Limburg 2024
Materiaalzone
Fietstoerisme
EK wielrennen 2024
Programma
Cyclingflash.com
RIDE Magazine
Wielerkalender
Tour of Taihu Lake
Wuxi - Wuxi
Tour of Taihu Lake
Wuxi - Wuxi
Datum
1 november 2012
Startlocatie
Wuxi
Finish-locatie
Wuxi
Afstand
142.00 km
Uitslag
Tour of Taihu Lake (2.1)
Wuxi → Wuxi (142,00 km)
RIT
AK
PNT
BERG
1
Milan Kadlec (1)
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
3:03:45
2
Joey Rosskopf
Team Type 1
Team Type 1
,,
3
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
4
Ki Ho Choi
+ 3
5
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
6
David McCann
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
7
King Lok Cheung
,,
8
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
+ 7
9
Ying Hon Yeung
+ 37
10
Alexander Serebryakov
Team Type 1
Team Type 1
+ 40
11
Jiri Hochmann
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
12
Leonid Krasnov
Rusvelo
Rusvelo
,,
13
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
14
Samuel José Rodrigues Caldeira
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
15
William Walker
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
16
Robbie Hucker
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
17
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
18
Martin Hacecky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
19
Kin San Wu
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
20
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
21
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
22
Evgeny Kovalev
Rusvelo
Rusvelo
+ 1:05
23
Kun Jiang
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
24
Ruisong Zhang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
25
Alejandro Manuel Marques Porto
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
26
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
+ 1:09
27
Vadim Shaekhov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
28
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
+ 1:56
29
Peter Thompson
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
30
Bo Liu
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
+ 1:58
31
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
32
Ramin Maleki Mizan
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
33
Sergiy Grechyn
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
34
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
35
Benjamin Sydlik
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
,,
36
Christoph Schweizer
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
,,
37
Yan Dong Xing
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
38
Hui Zhang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
39
Yusup Abrekov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
40
Roman Maikin
Rusvelo
Rusvelo
,,
41
Gleb Moiseev
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
42
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
43
Vitalii Popkov
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
44
Fu Xing
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
45
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
46
Kam-Po Wong
,,
47
Saeid Safarzadeh
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
48
Zhiqiang Duan
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
49
Alireza Asgharzadeh
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
50
Burr Ho
,,
51
Gang Xu
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
52
Fabio Calabria
Team Type 1
Team Type 1
,,
53
Fuyu Li
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
54
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
55
Diogo Nunes
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
56
Luis Felipe Albino Silva
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
57
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
58
Ivan Kovalev
Rusvelo
Rusvelo
,,
59
Muhammet Atalay
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
60
Yilin Liu
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
61
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
62
Michael Schweizer
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
+ 2:07
63
Anatoliy Pakhtusov
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
+ 7:43
64
Sebastian Körber
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
,,
65
Hao Liu
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
66
Heng Liu
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
67
Joeri Bueken
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
68
Denys Karnulin
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
69
Ricardo Mestre
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
70
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
71
Benedikt Kendler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
72
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
73
Lukas Ranacher
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
74
Xuanfu Wu
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
75
Yuepeng Liu
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
76
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
77
Tae Min Gong
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
78
David Lozano Riba
Team Type 1
Team Type 1
,,
79
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
80
Ahmet Orken
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
81
Bekir Baki Akirsan
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
82
Chin-Lung Huang
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
83
Chenglu Qin
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
84
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
85
Alexander Khatuntsev
Rusvelo
Rusvelo
,,
86
Volodymyr Dzhus
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
87
Qin Ping
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
88
Dazkirli Secaattin
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
89
Georgios Karatzios
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
90
Konstantin Volik
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
91
Maksym Vasilyev
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
92
Yuriy Metlushenko
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
93
Sébastien Jullien
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
94
En Huang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
95
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
96
Douglas Repacholi
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
97
Filipe Afonso Válter Pereira
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
98
Steven Garcin
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
99
Ruslan Gryschenko
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
100
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
101
Alois Kankovsky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
102
Kamnabi Hossein Jahanbanian
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
103
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
104
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
105
Anuar Manan
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
106
Stuart Shaw
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
107
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
108
Muradjan Khalmuratov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
109
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
110
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
111
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
Team Type 1
,,
112
Yangyang He
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
113
Muhamad Adiq Husainie Othman
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
114
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
115
Thomas Palmer
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
116
Ho Ting Kwok
,,
OTL
Peng Gao (°1993)
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
DNF
Baoqing Song
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
DNF
Ioannis Tamouridis
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
DNF
Seon Ho Park
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
DNF
Ivan Savitskiy
Rusvelo
Rusvelo
Toon meer
Toon minder
Powered by
Cyclingflash.com
1
Milan Kadlec (1)
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
3:03:32
2
Joey Rosskopf
Team Type 1
Team Type 1
+ 7
3
Floris Goesinnen
Drapac Cycling
Drapac Cycling
+ 9
4
Ki Ho Choi
+ 14
5
Mathieu Delaroziere
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
+ 16
6
David McCann
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
7
King Lok Cheung
,,
8
Thomas Vaubourzeix
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
+ 20
9
Ying Hon Yeung
+ 50
10
Jiri Hochmann
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
11
Alexander Serebryakov
Team Type 1
Team Type 1
+ 53
12
Leonid Krasnov
Rusvelo
Rusvelo
,,
13
Yannick Martinez
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
14
Samuel José Rodrigues Caldeira
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
15
William Walker
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
16
Robbie Hucker
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
17
Artem Topchanyuk
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
18
Martin Hacecky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
19
Kin San Wu
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
20
Victor De La Parte Gonzalez
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
21
Yohan Cauquil
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
22
Alejandro Manuel Marques Porto
Carmin - Prio
Carmin - Prio
+ 1:17
23
Evgeny Kovalev
Rusvelo
Rusvelo
+ 1:18
24
Kun Jiang
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
25
Ruisong Zhang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
26
Meiyin Wang
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
+ 1:20
27
Vadim Shaekhov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
+ 1:22
28
Kevin Peeters
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
+ 2:09
29
Peter Thompson
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
30
Benjamin Sydlik
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
+ 2:10
31
Bo Liu
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
+ 2:11
32
Nur Amirul Fakhruddin Marzuki
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
33
Ramin Maleki Mizan
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
34
Sergiy Grechyn
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
35
Dmytro Volovod
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
36
Christoph Schweizer
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
,,
37
Yan Dong Xing
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
38
Hui Zhang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
39
Yusup Abrekov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
40
Roman Maikin
Rusvelo
Rusvelo
,,
41
Gleb Moiseev
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
42
Hossein Askari
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
43
Vitalii Popkov
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
44
Fu Xing
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
45
Lars Pria
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
46
Kam-Po Wong
,,
47
Saeid Safarzadeh
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
48
Zhiqiang Duan
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
49
Alireza Asgharzadeh
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
50
Burr Ho
,,
51
Gang Xu
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
52
Fabio Calabria
Team Type 1
Team Type 1
,,
53
Fuyu Li
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
54
Pengda Jiao
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
55
Diogo Nunes
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
56
Luis Felipe Albino Silva
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
57
Anwar Azis Muhd Shaiful
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
58
Ivan Kovalev
Rusvelo
Rusvelo
,,
59
Muhammet Atalay
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
60
Yilin Liu
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
61
Vojtech Hacecky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
62
Michael Schweizer
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
+ 2:20
63
Alois Kankovsky
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
+ 7:53
64
Sebastian Körber
Nutrixxion Abus
Nutrixxion Abus
+ 7:54
65
Behnam Khalilikhosroshahi
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
+ 7:55
66
Anatoliy Pakhtusov
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
+ 7:56
67
Hao Liu
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
68
Heng Liu
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
69
Joeri Bueken
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
70
Denys Karnulin
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
71
Ricardo Mestre
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
72
Bo Wang
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
73
Benedikt Kendler
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
74
Jianpeng Liu
Hengxiang Cycling Team
Hengxiang Cycling Team
,,
75
Lukas Ranacher
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
Arbö Gebrüder Weiss - Oberndorfer
,,
76
Xuanfu Wu
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
77
Yuepeng Liu
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
78
Mohd Shahrul Mat Amin
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
79
Tae Min Gong
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
80
David Lozano Riba
Team Type 1
Team Type 1
,,
81
Benjamin Giraud
La Pomme Marseille
La Pomme Marseille
,,
82
Ahmet Orken
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
83
Bekir Baki Akirsan
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
84
Chin-Lung Huang
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
85
Chenglu Qin
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
86
Joaquin Sobrino Martinez
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
87
Alexander Khatuntsev
Rusvelo
Rusvelo
,,
88
Volodymyr Dzhus
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
89
Qin Ping
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
90
Dazkirli Secaattin
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
91
Georgios Karatzios
SP Tableware Cycling Team
SP Tableware Cycling Team
,,
92
Konstantin Volik
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
93
Maksym Vasilyev
ISD - Lampre Continental
ISD - Lampre Continental
,,
94
Yuriy Metlushenko
Konya Torku Seker Spor
Konya Torku Seker Spor
,,
95
En Huang
Max Success Sports
Max Success Sports
,,
96
Sun Jae Jang
RTS Racing Team
RTS Racing Team
,,
97
Douglas Repacholi
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
98
Filipe Afonso Válter Pereira
Carmin - Prio
Carmin - Prio
,,
99
Steven Garcin
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
100
Ruslan Gryschenko
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
,,
101
Martin Blaha
ASC Dukla Praha
ASC Dukla Praha
,,
102
Kamnabi Hossein Jahanbanian
Tabriz Petrochemical Team
Tabriz Petrochemical Team
,,
103
Mohd Zamri Saleh
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
104
Stuart Shaw
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
104
Anuar Manan
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
106
Joeri Stallaert
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
107
Muradjan Khalmuratov
China 361° Cycling Team
China 361° Cycling Team
,,
108
Frédéric Amorison
Landbouwkrediet - Euphony
Landbouwkrediet - Euphony
,,
109
Mohd Nor Umardi Rosdi
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
110
Aldo Ino Ilesic
Team Type 1
Team Type 1
,,
111
Yangyang He
Malak Cycling Team
Malak Cycling Team
,,
112
Muhamad Adiq Husainie Othman
Champion System Pro Cycling Team
Champion System Pro Cycling Team
,,
113
Hariff Salleh
Terengganu Cycling Team
Terengganu Cycling Team
,,
114
Thomas Palmer
Drapac Cycling
Drapac Cycling
,,
115
Ho Ting Kwok
,,
116
Sébastien Jullien
China Jilun Cycling Team
China Jilun Cycling Team
+ 8:16
Toon meer
Toon minder
Powered by
Cyclingflash.com
Zoeken
Annuleren